Strona główna  >   Lista aktualności   >   Gloria Victis

Gloria Victis

31 lipca delegacje młodzieży z mazowieckich jednostek wychowawczo - opiekuńczych uczestniczyły w wycieczce śladami Powstania Warszawskiego na Starówce, by – w przededniu rocznicy tego bohaterskiego zrywu -  oddać hołd prekursorom wolnej Polski.
- Na prawie każdej ulicy można znaleźć ślady historii, miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Mijamy je codziennie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, co działo się w stolicy 76 lat temu. 1 sierpnia, to dla każdego Polaka ważna data. Co roku o godzinie 17:00,  zatrzymujemy się w zadumie, okazując, w ten sposób, wyraz pamięci i szacunku dla historii naszego miasta – mówiła przewodniczka.
Młodzież odbyła spacer po najbliższej okolicy wypatrując pomników, tablic pamiątkowych i innych śladów walk powstańczych. Słuchała opowieści o najbardziej dramatycznych i wzruszających momentach w życiu „pokolenia Kolumbów”- o bohaterskiej walce, pierwszych miłościach, ślubach w „czasach apokalipsy”. Młodzi ludzie zatrzymali się w zadumie przed m. in. Archikatedrą św. Jana, której nie udało się uratować przed wysadzeniem i pożarem, wysłuchali historii o eksplozji „czołgu – pułapki”, która zabiła ponad 300 osób, dowiedzieli się, że Niemcy dokonali masakry pacjentów powstańczego szpitala… Niezwykle ważnymi miejscami na trasie zwiedzania był Pomnik Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, gdzie znajduje się również właz do kanału, którym ewakuowano tysiące powstańców ze Starówki.
Na zakończenie poruszającej „lekcji historii” Monika Lisiecka, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Mazowieckiej WK OHP wraz z delegacją młodzieży pod Pomnikiem Małego Powstańca złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne światełko pamięci…  

Podczas spaceru - w ramach akcji Mazowieckiej WK pod nazwą „OHP pamięta o Bohaterach”-  młodzi ludzie wpinali przechodniom pamiątkowe  znaczki Polski Walczącej, tłumacząc też istotę tej patriotyczno – edukacyjnej inicjatywy.  W spontanicznych rozmowach z warszawiakami podkreślali, że pragną przypominać wartości, takie jak patriotyzm, odpowiedzialność za kraj, prawość i braterstwo  za które powstańcy nie zawahali się złożyć najwyższej ofiary. 
- Cała Warszawa była wtedy jednym, wielkim miejscem kaźni. O tragedii tamtych dni przypominają nam tablice, pomniki. Ale ile jest jeszcze miejsc nieoznaczonych?  Musimy pamiętać o tych wstrząsających i pełnych smutku wydarzeniach, o poległej cywilnej ludności Warszawy, o Powstańcach, o odwadze i determinacji walczącej stolicy. Jesteśmy Im to winni – mówiła młodzież.
Przedsięwzięcie  spotkało się z przychylnym odzewem mieszkańców stolicy. Charakter akcji oraz jej podniosły nastrój udzielił się warszawskim przechodniom przywołując wiele wzruszeń i wspomnień, umocnił patriotyczne zaangażowanie młodzieży, uświadomił, jak ważną rolę w życiu każdego narodu pełni wspólnota, poczucie tożsamości narodowej i obywatelska postawa. 



DATA PUBLIKACJI: 2020-07-31 » Pozostałe aktualności