Strona główna  >   Lista aktualności   >   Barometr zawodów ...?

Barometr zawodów ...?

Barometr zawodów – jako jedno z narzędzi prognostycznych dla rynku pracy

Rynek pracy jest traktowany jako miejsce konfrontacji podaży i popytu na pracę, czyli ofert pracy i osób zainteresowanych jej podjęciem. Dynamiczny postęp techniczny, wzrastające wymagania pracodawców  oraz zmienność oczekiwań zapotrzebowania na zawody sprawiają, że projektując rozwój zawodowy, należy:
  • umiejętnie analizować rynek edukacyjno-zawodowy,
  • zwrócić uwagę na wybór drogi zawodowej (w tym głównie na kierunek kształcenia zawodowego),
  • rozwijać swoje umiejętności zawodowe w ramach dokształcania/doskonalenia zawodowego.

Pomocne w tym celu może być praktyczne narzędzie służące prognozowaniu zapotrzebowania na poszczególne zawody, czyli „Barometr zawodów".

Jest to krótkookresowe, jednoroczne badanie jakościowe określające zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. Narzędzie to  jest efektem prac ekspertów z zakresu rynku pracy i informuje o prognozowanej  sytuacji na lokalnym rynku pracy - osobno dla każdego powiatu w Polsce. Powyższe narzędzie powstało  na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i dzieli zawody na trzy grupy:

  • Zawody deficytowe  - czyli takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy);

  • Zawody zrównoważone  - czyli te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców;

  • Zawody nadwyżkowe  - w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Praca zawodowa należy do sfery życia codziennego człowieka i jest aktywnością ukierunkowaną na zaspokajanie różnorodnych potrzeb przez działanie w obszarze gospodarczym, rozpatrywanym także w aspektach lokalnych społeczności.

Odpowiedni i satysfakcjonujący dobór zawodu i rodzaju wykonywanej pracy wymaga umiejętnej analizy rynku edukacyjno-zawodowego, trafnego wyboru drogi zawodowej (kierunku kształcenia zawodowego) oraz profesjonalnego dokształcania i doskonalenia.
W realizowaniu tych celów - instrumentalnym wsparciem może być,  przedstawiony „Barometr zawodów”.

Diagnoza zawodowych kierunków i tendencji może być jednym z czynników uwzględnianych w planowaniu strategii wobec społeczności lokalnej pracodawców, przedsiębiorców i samych pracowników,  oraz w projektowaniu lokalnych form edukacji szkolnej i pozaszkolnej kształtującej wiedzę i kompetencje obecnych i przyszłych pracowników.

Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ rynek pracy, zarówno polski, jak i globalny, dotykają radykalne zmiany, które obserwujemy już od kilkunastu lat, powyższe narzędzie – jako jedno z wielu – może pomóc w podjęciu ważnych i istotnych decyzji związanych z zatrudnieniem w danej branży i jej prognostycznej przyszłości.

Autor tekstu :  specjalista do spraw   programów – CEiPM Siedlce

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-21 » Pozostałe aktualności