Strona główna  >   Lista aktualności   >   Kwalifikacje zawodowe a konkurencyjność na rynku pracy

Kwalifikacje zawodowe a konkurencyjność na rynku pracy

Wybór kierunku kształcenia,  czy zawodu,  jest bardzo ważny dla młodego człowieka i zwykle związany z realizacją własnych wyobrażeń, marzeń,  czy życiowych planów.  Ma także wpływ na jakość i poziom  stylu życia, oraz poziom konsumpcji i  prestiż. Rodzaj wykształcenia, szkoła, branża i zawód jaki ukończy młody człowiek będą,  między innymi,  jego wizytówką przed pracodawcą.

Pierwsze na co zwracają uwagę potencjalni pracodawcy i działy HR w poszukiwaniu odpowiedniego pracownika to jego kwalifikacje zawodowe.

Czym są zatem kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacje zawodowe -  to umiejętności potwierdzone zazwyczaj świadectwami, dyplomami, certyfikatami,  czy innymi dokumentami. Każda kwalifikacja zawodowa składa się z efektów uczenia się lub zestawów tych efektów, czyli z wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych do potwierdzenia danej kwalifikacji, a w efekcie  - do wykonywania danego zadania lub zawodu.

Inaczej mówiąc kwalifikacje mogą być rozumiane jako rezultaty procesu uczenia się (np. tytuł zawodowy, stopień wojskowy, umiejętność szycia lub gotowania itp.), jednakże każde nabywanie wiedzy i umiejętności wymaga określonych kompetencji: np.: poznawczych, fizycznych itp., Nie  nauczysz się dla przykładu mówić w języku obcym  - bez kompetencji językowych, nie będziesz dobrym adwokatem  - bez zdolności komunikacyjnych, perswazyjnych czy analitycznych.

Co zatem świadczy o naszej konkurencyjności na rynku pracy?

Kluczową kwestią są nasze kwalifikacje zawodowe. Odpowiednie wykształcenie, jest jednym z podstawowych kryteriów doboru pracowników na stanowiska pracy. Warto zatem  - oprócz wiedzy zdobytej w szkole  - podnieść swoje kwalifikacje i zainwestować w różnego rodzaju kursy zawodowe, szkolenia i warsztaty, które pomogą przełożyć wiedzę teoretyczną na umiejętności praktyczne. Uzyskane ze szkoleń certyfikaty, zaświadczenia i dyplomy poświadczą twoją bezkonkurencyjność na rynku pracy. Niezbędne obecnie jest również zdobywanie doświadczenia zawodowego poprzez udział w praktykach, stażach, czy wolontariacie.

Oprócz wykształcenia bardzo ważne są wspomniane kompetencje i umiejętności danego kandydata, które świadczą o tym, jak sprawdzi się on na danym stanowisku  - np.: praca w zespole, otwartość na zmiany, umiejętność podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, czy zdolność do pracy pod presją czasu – to tylko kilka z najbardziej j liczących się u kandydatów na obecnym rynku pracy.

O naszej konkurencyjności decyduje również to, jak bardzo jesteśmy mobilni. Pod słowem „mobilność” może kryć  się skłonność danej osoby do zmiany miejsca zamieszkania – często w innym mieście, lub częste zadania służbowe poza siedzibą firmy .

Kolejnymi czynnikami, który mogą świadczyć na nasza korzyść – jeśli je posiadamy -  są -    dyspozycyjność i elastyczność.

Warto jednak pamiętać, że żyjemy w czasach dynamicznych zmian.

Nasze kwalifikacje i kompetencje muszą być systematycznie podnoszone i aktualizowane – ponieważ tego wymaga współczesny rynek pracy. Raz uzyskane nie są gwarancją stabilnej ścieżki zawodowej.

Wysoka konkurencja na rynku pracy, nadmiar absolwentów niektórych kierunków, problemy wynikające ze zjawisk społeczno-gospodarczych - stają się elementami utrudniającymi odnajdywanie się we współczesnej rzeczywistości zawodowej.

Podsumowując…

żeby być bezkonkurencyjnym na rynku pracy należy żyć zgodnie z  ideą uczenia się przez całe życie.

Autor tekstu - Specjalista ds. rozwoju zawodowego – CEiPM Ciechanów

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-15 » Pozostałe aktualności