Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Bezpieczny wypoczynek nad wodą i w górach”

„Bezpieczny wypoczynek nad wodą i w górach”

Kadra wychowawcza 7 – 19 HP cyklicznie i systematycznie organizuje swoim wychowankom wirtualne spotkania …
Czy wakacje są okresem beztroski, podczas których można pozwolić na więcej? Tak, ale jednak  nie do końca – dowiedzieli się uczestnicy realizujący założenia programu wojewódzkiego pn.  „Bezpiecznie latem”.  
Albowiem podstawową zasadą bezpiecznego wypoczynku jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dotyczy to zarówno oszacowania swoich umiejętności, jak i wybieranych aktywności. Niezależnie od tego czy wakacje będą nad wodą,  czy w górach,  są pewne zasady, między innymi, których bezwzględnie należy przestrzegać.
Pamiętajcie, że bezpieczeństwo zależy od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić wakacje miło, przyjemnie i bezpiecznie – apelowali wychowawcy, przedstawiając również kilka istotnych porad dla tych, którzy planują wypoczynek nad wodą…
- Jak uniknąć poparzenia słonecznego? Wystarczy stosować kremy z filtrem. Najlepiej wybrać taki o wyższym numerze i co kilka godzin ponownie go nakładać na skórę (oraz po wyjściu z wody);
- Jak uniknąć udaru słonecznego? Przede wszystkim należy chronić głowę – nakładając czapkę z daszkiem bądź chustę. Co godzinę można też usiąść w cieniu.
- Jak uniknąć odwodnienia? Regularnie się nawadniając – najlepiej pić niegazowaną wodą. 
- Jak bezpiecznie pływać w dmuchanych materacach? Zawsze bądźcie blisko brzegu.
- Jak bezpiecznie pływać w wodzie? Szacując swoje umiejętności i nie oddalając, wypływając daleko od brzegu.
- Czy dozwolone jest skakanie do wody?  Nie! Może zakończyć się tragicznie – w tym uszkodzeniami kręgosłupa.
- Jak bezpiecznie wchodzić do wody?  Stopniowo przyzwyczajając ciało do zimna… 
- A co z apteczką?  Powinna zawierać kremy na poparzenia oraz plastry na wypadek skaleczeń w wodzie.
I w górach, które urzekają o każdej porze roku. Jednak i tutaj czyha pewne zagrożenie i zalecana jest ostrożność. Zaczynamy więc od przygotowania: 
1. Kondycja – każdy urlop w górach jest związany z aktywnością fizyczną. Stąd lepiej wcześniej przygotować swoje ciało do wzmożonego wysiłku.
2. Dostosowanie ubioru – ciepła kurtka, gogle czy kask zimą, a na wędrówki wygodne buty trekkingowe i wiatrówka. To podstawa!
3. Sprzęt, który może być pomocny – np. GPS. Mapy, naładowany telefon, latarka, dokumenty identyfikacyjne – tak w razie problemów….


OD NASZEGO ZACHOWANIA ZALEŻY BEZPIECZEŃSTWO NASZE I INNYCH OSÓB

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-08 » Pozostałe aktualności