Strona główna  >   Lista aktualności   >   Dookoła świata....

Dookoła świata....

Tytuł brzmi dość tajemniczo, ale już zdradzam, że dzisiaj chciałabym  zabrać Was na wycieczkę dookoła świata...... zawodów

Współczesny świat zmienia się w błyskawicznym tempie, a  wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi przeobrażeniom ulega również rynek pracy. Powstają nowe zawody, których pewna część cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Stojąc przed wyborem zawodu pojawia się wiele pytań - Który zawód wybrać, aby był spójny z zainteresowaniami i potrzebami rynku pracy? Gdzie szukać informacji na temat zawodów i obecnej sytuacji na rynku pracy? Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości?

Jednym ze źródeł informacji o zawodach jest Klasyfikacja zawodów i specjalności opracowana na podstawie Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Informacje w niej zawarte są dostosowane do zmian zachodzących na polskim i europejskim rynku pracy i aktualizowane są co dwa lub trzy lata. Opis zawodów w klasyfikacji skupia się na czynnościach zawodowych i kompetencjach.

Opisy ponad 580 zawodów znaleźć można także na stronie internetowej mapakarier.org. W charakterystyce każdego zawodu znajdują się tutaj informacje dotyczące wymagań i umiejętności na danym stanowisku pracy, przykładowe ścieżki edukacyjne, a także statystyki dla danego zawodu wskazujące na zapotrzebowanie na pracę specjalistów danej branży i czas zdobywania niezbędnych kwalifikacji. W opisach zawodów znajdują się również tzw. zawody przyszłości i nowe zawody, które jeszcze nie funkcjonują na rynku pracy,  a na które prognozowane jest zapotrzebowanie w kolejnych latach.

Obecna sytuacja na rynku pracy zawarta jest w publikacji  - Barometr zawodów. Dane zawarte w tym badaniu odnoszą się do zawodów deficytowych i nadwyżkowych zarówno w całej Polsce, jak  i w poszczególnych województwach i powiatach. Poszczególne prognozy aktualizowane są co roku na podstawie, m.in. rozmów z pracodawcami, oraz uwzględnieniem takich czynników jak globalizacja czy migracja .

Prognozy na lata przyszłe wskazują, że:

  • 10% osób wykonuje pracę w zawodzie, na którą będzie rosło zapotrzebowanie;
  • 70% osób ma zawód, który będzie istniał, ale zmieni się sposób jego wykonywania;
  • 20% osób ma natomiast pracę mechaniczną, która prawdopodobnie już w roku 2030 zostanie zastąpiona przez maszyny.

Warto także zwrócić uwagę, iż na rynku pracy cenione będą umiejętności miękkie, a istotnym warunkiem znalezienia dobrej pracy będzie nastawienie do ciągłej nauki i doskonalenie się. Istotne stanie się zdobywanie dodatkowych kwalifikacji spoza głównej dziedziny. Stanowiska pracy projektowane będą tak, aby łączyć unikalne umiejętności ludzkie z efektywnością osiąganą dzięki technologii. Charakterystyczna stanie się całkowita lub częściowa automatyzacja miejsc pracy.

W jednym z raportów dotyczących rynku pracy przeczytać można, że 65% osób urodzonych po 2007 r. będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Przykładowe to:

  • lekarz telemedycyny – zawód wykorzystujący wiedzę z zakresu medycyny i nowoczesnych technologii informatycznych. Praca w tym zawodzie oparta jest na diagnozie i konsultacji na odległość, z wykorzystaniem dostępnych rozwiązań teleinformatycznych.
    więcej informacji: https://mapakarier.org/paths/occupation/1188/lekarka-telemedycyny/fem

  • projektant budynków autonomicznych – czyli budowli samowystarczalnych, które funkcjonować będą bez korzystania z zewnętrznej sieci elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej.
    więcej informacji: https://mapakarier.org/paths/occupation/1153/projektantka-budynkow-autonomicznych/fem

  • menedżer wizerunku – zajmuje się kreowaniem w sieci wizerunku klientów
    więcej informacji: https://mapakarier.org/paths/occupation/1266/menedzer-wizerunku/male

  • konserwator systemów inteligentnych – dba o sprawne działanie inteligentnych systemów domowych, czyli sieci łączącej urządzenia gospodarstwa domowego (lodówki, telewizory, ekspresy do kawy itp.) oraz systemy sterujące np. klimatyzacją, pracą żaluzji, ogrzewania.
    więcej informacji: https://mapakarier.org/paths/occupation/1285/konserwator-systemow-inteligentnych/male

  • pracownik obsługi bankomatów – montuje bankomaty w wyznaczonych miejscach oraz dba o ich sprawne działanie i właściwe zabezpieczenie przed złodziejami
    więcej informacji: https://mapakarier.org/paths/occupation/1469/pracownik-obslugi-bankomatow/male

Podsumowanie – Łatwo zauważyć, iż aktualne informacje wskazują na to, że sytuacja na rynku pracy zmienia się bardzo szybko. Część zawodów zanika, inne podlegają dynamicznym zmianom. Konieczne staje się nieustanne podnoszenie kwalifikacji, a często również zmiana zawodu. Warto jest śledzić prognozy dotyczące zatrudnienia, aby decyzje dotyczące rozwoju zawodowego były spójne ze zmianami wpływającymi na kształtowanie się rynku pracy.

Pamiętajcie - W tak ważnych i trudnych wyborach nie jesteście sami – pomogą służą specjaliści terenowych jednostek MWK OHP – doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, specjaliści do spraw rozwoju zawodowego - którzy chętnie podzielą się z Wami swoją wiedzą , oraz doświadczeniem z obszaru współczesnego rynku pracy i świata zawodów.


Autor  tekstu - doradca zawodowy  MCK  w Warszawie

Źródła:
https://mapakarier.org/paths
https://barometrzawodow.pl/
http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kzis/6,0.html
Raport „Kompetencje przyszłości - jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym?” DELab UW na zlecenie PFR i Google
Raport „The 7 Drivers Shaping The Future of Work” Talent Alpha oraz partnerów: Hays, KKS Savills, Transformant, Digital Readiness Institute, Inicjatywa Mobilności Pracy
Raport „Pracownik przyszłości” Infuture Institute, Samsung
„Future Work Skills 2020” Institute for the Future
„Future of skills. Employment in 2030”

DATA PUBLIKACJI: 2020-04-29 » Pozostałe aktualności