Strona główna  >   Lista aktualności   >   Czas podsumowań

Czas podsumowań

Młodzież z płockiej jednostki zrealizowała założenia programu wojewódzkiego kształtującego umiejętności społeczne... 

- Niektórzy uważają, że asertywność, to po prostu sztuka mówienia „nie”. Jest to nadmierne uproszczenie, a umiejętność asertywnego zachowania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chodzi o odmawianie. Podczas cyklu zajęć staraliśmy się, aby młodzież wiedziała, że asertywność to umiejętność, a nie cecha osobowości, dlatego można się jej nauczyć i można ją rozwijać - argumentowali wychowawcy z 7-11. 

Ważne było również dla prowadzących zajęcia zaznaczenie podczas spotkań z młodymi ludźmi, że asertywność to umiejętność wyrażania samego siebie w sposób jasny, szczery i bezpośredni. Dzięki takiemu zachowaniu człowiek jest uczciwy względem samego siebie. Równocześnie jednak dba o respektowanie praw innych osób: bierze pod uwagę ich myśli, odczucia, prawa, postawy. Uczestnicy programu w podsumowaniu zajęć z asertywności odpowiadali sobie na podstawowe pytanie - dlaczego warto być asertywnym?   

-Dzięki takiej postawie łatwiej jest porozumieć się z innymi i kształtować z nimi dobre, partnerskie relacje jak „równy z równym”, osoba asertywna nie upiera się ślepo przy swoim - jest gotowa na negocjacje i ustępstwa, ale nie kosztem swoich praw - komentowała młodzież.             

Wspólnym akcentem na zakończenie zajęć było wykonanie plakatu dotyczącego asertywności z haseł, które kojarzą się młodzieży z postawą asertywną. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem i zaangażowaniem młodzieży oraz dały wymierne efekty, które jest widać w  sposobie komunikacji między młodymi ludźmi.

 DATA PUBLIKACJI: 2019-12-13 » Pozostałe aktualności