Strona główna  >   Lista aktualności   >   Udzielić pomocy!

Udzielić pomocy!

Podopieczni płockiej jednostki - 10 czerwca - zdobywali wiadomości i umiejętności z zakresu postępowania na miejscu wypadku, reanimacji i resuscytacji w przedwakacyjnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Kurs - przewidziany w ramach realizacji  programu pn. „Na ratunek!”, którego autorem jest wychowawca HP 7-11 Anna  Kiełpińska -  poprowadziła instruktor pierwszej pomocy PCK -  Monika Ulicka.
Jak reagować, gdy jesteśmy świadkami wypadku? Co zrobić, gdy kolega lub koleżanka nagle zemdleje? Takie pytania padały najczęściej wśród uczestników z 7 - 11 HP. Prowadząca zajęcia  szczegółowo i wyczerpująco „rozwiewała” wszystkie wątpliwości młodzieży, pokazywała na fantomach jak postępować i prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, oprócz tego każdy sam miał okazję przećwiczyć nowo nabyte umiejętności. I tak podczas części praktycznej zajęć młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ale także uczyła się prawidłowego postępowania przy urazach rdzenia kręgowego oraz w przypadkach omdleń, wstrząsów czy ataku padaczki. Instruktor zwrócił szczególną uwagę na kolejność czynności w miejscu wypadku czy zdarzenia. 
- Najpierw sprawdź czy jesteś bezpieczny, później oceń  czy poszkodowany jest przytomny, wezwij kogoś do pomoc, udrożnij drogi oddechowe gdy ofiara jest nieprzytomna i sprawdź oddech, obejrzyj czy nie występuje krwotok. Jeżeli poszkodowany nie oddycha podejmij akcję reanimacyjną, resuscytację krążeniowo - oddechową. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha i nie widzisz u niego żadnych krwotoków ani innych obrażeń ciała ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej. Reagowanie, gdy jesteśmy świadkami wypadku to nasz obowiązek. Nie bójcie się. Każda minuta jest na wagę złota i może decydować o życiu poszkodowanego - mówiła ratownik.
Dzięki szkoleniu  młodzież z płockiej jednostki wzbogaciła się o nowe umiejętności i dowiedziała się jak właściwie reagować w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia.
To były potrzebne i pouczające zajęcia,  ale nie jedyne w tym roku szkolnym czy okresie wakacyjnym. Bowiem kadra z 7-11 HP dzięki uprzejmości pracowników z Polskiego Czerwonego Krzyża z Płocka zamierza sprostać potrzebom młodych ludzi i przeprowadzić kilka warsztatów  w ramach programu „Na ratunek!”, których celem   jest przygotowanie młodych ludzi do podejmowania bezpiecznych zachowań oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem zwłaszcza podczas letniego wypoczynku.


 


DATA PUBLIKACJI: 2019-06-10 » Pozostałe aktualności